Supermuž strieľal, škrtil a znásilňoval

1716
Richard Speck

Neprispôsobivý občan Richard Speck, ktorý mal na svedomí beštiálnu vraždu v americkom Chicagu, si po svojom čine v hotelovej izbe podrezal žily. Doktorom sa ho však podarilo zachrániť. Nebyť ich lekárskych zručností, Speck by zatriasol bagandžami a svet medicíny by sa nikdy nedozvedel o syndróme Supermuž, ktorý sa ukázal ako viac menej spoľahlivý prediktor agresívneho správania.

Delikvent už od svojich 12-tich

Narodený v obci Kirkwood, Richard Speck už od svojich 12-tich rokov užíval alkoholické nápoje. Bol trvalo nezamestnaný, agresívny a rád kradol. Keď sa mu náhodou podarilo získať zamestnanie, po pár dňoch ho z neho vykopli pre nezvládateľné maniere.

13. júl

Pod rúškou tmy sa v noci 13. júla prikradol k internátu zdravotných sestier. Slušne zazvonil. Keď jedna z dievčin otvorí dvere, neuvidí svoje kamarátky, ako očakávala, ale veľmi vysokého, statného muža s nožom v jednej a pištoľou v druhej ruke. Skôr, než stihla vykríknuť, násilník ju zdrapil za krk a vovliekol do budovy. Tam spacifikoval ďalšie sestričky. Možno za to mohol fakt, že bol Speck počas vraždy poriadne pod parou, ale jedna z obetí, Corazon Amuraová, sa mu prešmykla pomedzi prsty a skryla sa pod posteľou. Neskôr sa z nej stala jediná preživšia svedkyňa. Vraždenie jej spolubývajúcich síce nevidela, zato však zreteľne počula ich prosby o milosť. Každá jedna skončila neúspešne. Obete škrtil a bodal nožom. Svoju poslednú obeť najprv znásilnil a následne jej zohavil genitálie nožom.

Speck si mal odsedieť 1200 rokov – zomrel na infarkt

Súd rozhodol, že Richard Speck strávi vo väzení celý svoj život a aj niekoľko ďalších, ak by sa mu náhodou podarilo vstať z mŕtvych. Dostal 1200 rokov bez možnosti prepustenia. Zomrel v roku 1991, presne deň pred svojou 50-kou, na zlyhanie srdca. Až po jeho smrti sa patológom podarilo vykonať pitvu, ktorá priniesla nečakané ovocie. V Speckovom mozgu bola objavená abnormalita, s akou ešte nikto predtým nemal česť. Akoby sa oblasti pamäte a silných emočných reakcií prelínali. Syndróm Supermuž bol neskôr objavený u viacerých vrahov a delikventov. Dnes je preto braný ako možný prediktor a sociálneho správania.

Zdroj: wikipedia.org

Napíš komentár