Čo spraviť pre to, aby vaše auto zvládlo nielen zimnú dovolenku?

251

Na dovolenky (a teraz to myslíme celkovo na letné aj zimné, zahraničné aj domáce) najčastejšie chodievame autom. Má to svoje výhody a dávku komfortu, aj keď pri cestách do zahraničia je človek obmedzený vzdialenosťou, ktorá sa dá autom efektívne zvládnuť.

Kontrola technického stavu môže odhaliť blížiaci sa problém

Pri cestovaní vlastným autom však treba počítať s určitým rizikom technických problémov. Obzvlášť pred dlhšou cestou do zahraničia (či už na letnú dovolenku k moru, alebo teraz v zime na lyžovačku) preto netreba podceniť kontrolu technického stavu vozidla.

Nielenže riešenie servisu naruší každému predstavy o pokojnej dovolenke, oprava v zahraničí sa dokáže značne predražiť. Rozhodne sa nespoliehajte na to, že keď doma kupujete lacné náhradné diely Škoda, tak situácia bude rovnaká vo všetkých krajinách.

Toto si pribaľte

Okrem kontroly vozidla pred cestou je dobré mať so sebou aj niekoľko „drobností“, s ktorými odstránite menšie problémy. Napr. litrové balenie motorového oleja a kľudne aj chladiacej kvapaliny pre prípad, že by vám počas dovolenky klesli pod minimálnu hodnotu.

Tiež je dobré mať so sebou štartovacie káble a prípadne aj nabíjačku na autobatériu. Obzvlášť pri ceste na zimnú dovolenku, ale kľudne aj v prípade, ak sa budete chystať na dovolenku počas leta. Problémy so štartovaním kvôli nedostatočnej kapacite akumulátora sa nám síce viac spájajú so zimou, ale pritrafiť sa môžu aj v teplejších mesiacoch.

Zachrániť vašu dovolenku vám môžu aj náhradné kľúče, ak hlavné niekde stratíte. Samozrejme, treba ich mať uložené oddelene od hlavných a tiež mimo vozidla. A v prípade, že máte auto, v ktorom ešte žiarovky nepatria medzi autodiely, ktoré svojpomocne nevymeníte, je dobré mať náhradnú sadu žiaroviek. „Zákon schválnosti“ totiž môže spôsobiť, že vám niektorá z dôležitých žiaroviek na vašom aute prestane svietiť práve počas dovolenky.

PR článok