Najväčšie lietadlo sveta je jediné svojho druhu a zrejme ním aj zostane

2304
Antonov An-225 Mrija

“Wooow, to je ale gigant,” hvízdneš počas tvojho výstupu po lietadlových schodoch. Áno, lietadlá ako Boeing alebo Airbus sú obrovské a pojmú desiatky ľudí a stovky kíl batožiny, avšak v prítomnosti nákladného lietadla Antonov An-225 Mrija sú to len zberateľské modely. Toto najväčšie lietadlo sveta navrhnuté Ukrajincami na to, aby prepravovalo raketové motory pre sovietsky kozmický program, je zatiaľ jediné svojho druhu.

Dlhý, široký a bystrozraký

O vznik tohto kolosálneho prepravného prostriedku sa zaslúžila konštrukčná kancelária Antonov, po ktorej lietadlo zdedilo krstné meno. Druhé slovo v jeho názve, mrija, môžeme voľne preložiť ako sen či inšpirácia. Ak si jeho konštruktéri mysleli, že tým inšpirujú ďalšie spoločnosti k výrobe gigantických lietadiel, ich túžby zostali nevypočuté. Dodnes nad našou planétou lieta jediný exemplár takto veľkého lietadla. 21. decembra 1988 sa Dlhý, široký a bystrozraký vydal na vyše hodinový let z Kyjeva. Fakt, že sa tak extrémne ťažké lietadlo vznieslo do vzduchu, rozvibroval vzduch vedeckým nadšením. Vízia sa stala skutočnosťou, keď Antonov An-225 Mrija v roku 1989 úspešne previezol raketoplán Buran na kozmodróm Bajkonur.

Kovový kondor

Mesiac po tom, čo Antonov An-225 Mrija splnil svoj účel, pristál v Paríži, aby sa ním na aerosalóne mohli pokochať zvedaví Francúzi. Cestou na Ukrajinu ho problémy s hydraulikou prinútili pristáť na pražskom letisku, kde si hneď získal pozornosť más. Bodaj by nie, keď je dlhý 84 metrov, rozpätie krídel má 88,4 metrov a výšku 18 metrov. Klasické lietadlo na verejnú dopravu má zhruba len polovičnú dĺžku a takmer tretinovú dĺžku rozpätia krídel. Maximálna hmotnosť, s ktorou sa Antonov An-225 Mrija dokáže vzniesť, je neuveriteľných 640 ton. Samotné lietadlo má 285 ton. Pre ľahšie naloženie tovaru je možné otvoriť prednú časť lietadla, ako aj znížiť jeho podvozok. Ten na zemi drží až 32 kolies. Niektoré z nich sú riaditeľné, preto sa tento kolos dokáže pohybovať pomerne obratne.

Čím sa môže Antonov An-225 Mrija popýšiť?

Antonov An-225 Mrija je najťažším lietadlom, aké sa kedy pohybovalo vzduchom. Síce nemá najväčšie rozpätie krídel (porazilo ho lietadlo Hughes H-4 Hercules s rozpätím krídel 100 metrov), avšak narozdiel od spomínaného šampióna sa Antonov An-225 Mrija aktívne využíva a je až o 20% dlhšie. Ďalším rekordom, ktorým sa môže Antonov An-225 Mrija pochváliť je, že prepravilo najdlhší kus nákladu v celej histórii lietania.

Zdroj: mensmagazine.com

Napíš komentár