5 najväčších chýb slovenských vodičov

1862
Zdroj: Pixabay.com

Telefonovanie za volantom

Najhorší a najčastejší zlozvyk, ktorý je možné vidieť u Slovenských vodičov je telefonovanie za volantom. Či už ide o hovor, písanie SMS správy alebo sledovanie notifikácií, mobil pri šoférovaní do rúk nepatrí. Pokiaľ už nutne potrebujete niečo vybaviť, používajte hands free systém. Za používanie mobilu pri šoférovaní vám hrozí pokuta až 60 eur, no horšie je to, že ohrozujete životy účastníkov cestnej premávky

Alkohol za volantom

Ďalším zlozvykom u Slovenských vodičov je jazda pod vplyvom alkoholu. Tých prípadov, kedy niekto jazdí úplne pod parou nie je až tak veľa, no veľa ľudí si zvykne dať nejaké to pivo, víno, štamprlík a potom slobodne sadnú za volant. Pokiaľ ste teda užili alkoholický nápoj, za volant ani nesadajte. Za jazdu pod vplyvom alkoholu vám totiž hrozí až rok odňatia slobody. V prípade spôsobenia väčšej škody či ublížení na zdraví to môžu byť až 2 roky.

Zipsovanie

Jeden z najväčších problémov, s ktorým sa pasujú najmä začiatočníci je zipsovanie. Správne by sa to malo robiť tak, že ak sa nachádzate v pruhu, ktorý sa onedlho začne zlievať do druhého, dáte smerovku a zaradíte sa do vytvorenej medzery. Takto sa vytvorí tzv. zips. Nesprávne zipsovanie zhoršuje plynulosť premávky a vytvára zápchy.

Nedodržiavanie rýchlosti

Jeden z najväčších a najčastejších zlozvykov u slovenských vodičov je prekračovanie rýchlosti. Je to možno aj z toho dôvodu, že postihy za prekročenie rýchlosti na Slovensku sú oveľa miernejšie, ako v zahraničí. V niektorých krajinách vám nasolia poriadnu pokutu, vezmú vodičák či dokonca i auto. Tie obmedzenia rýchlosti nie sú pre srandu králikov a tak by sa mali aj dodržiavať.

Jazda v nesprávnom pruhu

Na slovenských cestách sa môžeme stretnúť aj s vodičmi, ktorí nevedia, v akom pruhu majú jazdiť. Všimnúť si to môžete najmä na diaľnici. Po správnosti je to však tak, že sa  jazdí vždy v pravom pruhu a ľavý slúži na predbiehanie. Možno sa niekto cíti bezpečnejšie v ľavom pruhu, no pokiaľ tam pôjde rýchlosťou 100 km/h dlho v ňom nevydrží, pretože ho vytrúbia rýchlejší vodiči za ním.

Napíš komentár