Rakovina semenníkov. Jej príznaky a postup liečby

485

My ľudia máme akosi zafixované, že riziko zdravotných problémov sa zvyšuje priamo úmerne veku. Vo veľkej miere to tak aj naozaj je, ale neplatí to pri všetkých ochoreniach. Jednou z výnimiek je aj rakovina semenníkov.

Základné informácie a príznaky

Samo o sebe ide o zriedkavejšiu formu rakoviny, ale keď už sa objaví, tak je to najčastejšie v mladšom veku (15 – 30 rokov). Má rýchly priebeh, ale pri včasnom podchytení aj vysokú účinnosť liečby (viac ako 90 %).

Rýchle objednanie k lekárovi online je tak veľmi dôležité ihneď po spozorovaní príznakov rakoviny semenníkov. Prvým viditeľným príznakom je nebolestivé zväčšenie semenníka (rakovina obyčajne postihuje len jeden). Ten sa môže zároveň stať na dotyk tuhším a je v ňom možné nahmatať tvrdú hrčku.

Bolesti sú na začiatku zriedkavé, ale ak sa nádory začnú rozširovať do okolitých tkanív, vtedy sa už zaručene objavia. Medzi ďalšie prejavy rakoviny semenníkov patria aj pocit ťažkosti v miešku, či náhle nahromadenie tekutiny v ňom, krv v ejakuláte, ale aj bolesť chrbta.

Postup liečby

Už vieme, pri akých príznakoch je potrebné kontaktovať dobrú urologickú ambulanciu Bánovce. Čo však nasleduje potom? Aký je štandardný postup liečby v prípade, že sa u vás objavia príznaky rakoviny semenníkov?

Najskôr je potrebné zistiť, či je hrčka v semenníku zhubným nádorom. Takéto diagnostikovanie sa robí ultrazvukovým testom alebo krvnými testami, pri ktorých sa určujú hladiny nádorových markerov. Konečnú diagnózu potom určí mikroskopické vyšetrenie vzorky tkaniva odobratého priamo zo semenníka.Na samotnú liečbu sa využíva viacero metód (a ich kombinácií), medzi ktorými lekár vyberie podľa typu a štádia ochorenia. Medzi tieto metódy patria liečba ožiarením, chemoterapia a tiež chirurgické odstránenie semenníka.

PR článok

Napíš komentár