Ako cvičiť, keď sú fitká zavreté?

2079
Zdroj: Freepik

Fitness centrá sú zavreté a žiaľ, najbližších pár týždňov to tak pravdepodobne aj ostane. Ako i napriek tejto nepríjemnej situácii pravidelne cvičiť a zostať vo forme? Na to sa spoločne pozrieme v tomto článku, v ktorom nájdeš niekoľko užitočných tipov, ako môžeš trénovať i mimo fitka.

Online fitness tréning

Popularita online osobného tréningu rýchlo rastie. V mnohých ohľadoch je to ako trénovať vo fitku pod dohľadom odborníka: dostaneš program na mieru, ktorý musíš splniť, aby si dosiahol svoje ciele. Zásadný rozdiel samozrejme spočíva v tom, že tréner nie je pri tebe a tak musíš trénovať i sebadisciplínu a vytrvať. Online tréningy nájdeš buď na youtube vo forme videí alebo v rôznych mobilných aplikáciách.

Silová chôdza

Vezmi si svoje športové oblečenie, športovú obuv a dopraj si tréning vonku. Silová chôdza je forma cvičenia, pri ktorej sa k obvyklému cvičeniu pri chôdzi pridáva aktívny pohyb hornej časti tela. Silová chôdza je rýchlejšia chôdza rýchlosťou 6 až 8 km / h so vzpriameným chrbtom. Lakťové kĺby sú ohnuté o 90 stupňov, aby sa počas pohybu aktívne pohybovali dopredu a späť.

Spotreba energie sa pri chôdzi s pridaným pohybom paže zvyšuje až na 55% v porovnaní s chôdzou bez pohybu paží. Silová chôdza má navyše výhody vyššej spotreby energie ako pri behu rýchlosťou 8 km/h alebo vyššou. To znamená, že silová chôdza spotrebuje počas cvičenia pomerne viac energie, pričom ide o tréning s nižšou intenzitou.

Beh

Beh je neuveriteľne populárny a pre mnohých je to hlavná fyzická aktivita. Nie je potrebné, aby som vysvetľoval jeho popularitu – ak máš so sebou svoju športovú obuv, zvládneš behať takmer všade. Ide hlavne o kardio cvičenie, pri ktorom spaľuješ tuky a zlepšuješ svoju fyzickú kondíciu. Určite ho zaraď do svojho tréningu a pocítiš výsledky. Je to iné ako na bežiacom páse.

Cvičenie s vlastnou váhou

Cvičiť s vlastnou váhou môžeš prakticky kdekoľvek, no hlavne doma. Krátke obdobia intenzívneho cvičenia môžu byť rovnako účinné – niekedy dokonca ešte viac – ako dlhšie tréningy, ktoré robíš s miernym úsilím. Medzi najznámejšie cviky s vlastnou váhou patria kľuky, plank, výpady, drepy, mŕtvy ťah alebo mostík. Domáce cvičenie má aj nevýhody. Upratovanie domácnosti po cvičení tak, aby zmizol prach a nepríjemný zápach z potu.

Napíš komentár