Čo by ste mali vedieť o koňaku?

742

Koňak (francúzsky cognac) je najznámejším typom brandy. Základnou surovinou pre výrobu sú hrozno vínnej révy. Hroznová šťava pochádza z viacerých bielych odrôd viniča, hlavne z Ugni Blanc, Colombard, Folle-Blanche, v menších množstvách max. 10 % Sémillion, Montils a iné. Koňak sa vyrába dvojitou destiláciou prokvašeného hroznového muštu. Po prvej destilácii má pálenka 30% alkoholu, po druhej, dlhšej destiláciu, sa získa 70% koňak. Na jeden liter koňaku je potreba deväť litrov vína.

Zaujímavosťou je, že tento nápoj musí spĺňať prísne kritériá na výrobu, ktoré ustanovilo BNIC (Bureau National Interprofessionel du cognac):

  1. musí pochádzať z okolia mesta Cognac v západnom Francúzsku (čo stanovil už francúzsky zákon roku 1909) [1]. Tento región sa ďalej delí na šesť oblastí (cru): Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordinaires
  2. musí byť vyrobená len z bielych odrôd Ugni Blanc, Folle Blanche alebo Colombard.
  3. musí zrieť v dubových sudoch najmenej 2 roky od konca destilačnej sezóny, tj. od 1. apríla nasledujúceho roku po zbere

Ďalšou zaujímavosťou je označenie koňakov. Možno ste si niekedy všimli na etikete skratky, ktorým ste nerozumeli, no teraz si ich vysvetlíme. Podľa dĺžky zrenia rozlišujeme tieto základné druhy koňakov:

V.S. – Koňak s touto skratkou zreje najkratšiu dobu a to sú najmenej dva roky. Skratka V.S. v angličtine znamená very special

V.S.O.P. – Koňak označovaný V.S.O.P., čiže very superior old pale musí zrieť najmenej 4 roky

X.O. – Koňak označený X.O., čiže extra old zreje zo všetkých najdlhšie a to je minimálne 6 rokov

Zaujímavosťou je aj fakt, že francúzi až tak koňak neobľubujú. Len okolo troch percent celkovej produkcie koňaku sa vypije vo Francúzsku ako rodnej krajine. Zvyšok ide na export. V tejto krajine je momentálne najpopulárnejšia škótska whisky.

Veríme, že sa vám článok páčil a že ste sa mohli dozvedieť niečo viac o tomto špeciálnom destiláte. Ak poznáte ďalšie zaujímavosti o koňaku, ktoré sme nespomenuli, môžete sa o ne s nami podeliť v komentári.

Napíš komentár