5 tipov ako uspieť na pracovnom pohovore

1669

Chceš maximalizovať svoje šance na pracovnom pohovore? Pripravili sme si pre Teba niekoľko tipov, ktoré ti v tom pomôžu. Nezabúdaj na to, že dobre zvládnutý pohovor je asi 90% úspechu pri získaní práce. Poďme sa teda pozrieť, ako na to.

1.Aktualizuj svoj životopis

Pred pohovorom je dôležité aktualizovať svoj životopis. Daj si pozor na správnosť svojich údajov a uisti sa, že sú aktuálne. Prípadné nezhody v údajoch zvyknú vyvolať nedôveru u potencionálneho zamestnávateľa, čo môže nakoniec viesť k odmietnutiu kandidáta.
Nezabúdaj ani na vizuálnu stránku životopisu. Zvoľ stručnejší text, pridaj fotku a uprav štruktúru.

2. Buď sám sebou

Umelé správanie a hrať sa na niekoho iného je veľkým kameňom úrazu. Buď úprimný a zdravo sebavedomý. Ak niečo predstieraš, HR manažér to s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi rýchlo odhalí. Preto hovor vždy pravdu a neboj sa priznať i svoje chyby, či slabé stránky, nikto nie je dokonalý. Mysli na to, aby si pôsobil čo najprirodzenejšie a aby tvoje správanie odzrkadľovalo tvoj skutočný charakter.

3. Zvoľ vhodné oblečenie

Podceňovať výber oblečenia sa na pracovný pohovor neoplatí. Personalista si už do 30 sekúnd o tebe spraví prvý dojem a záležať bude najmä na oblečení. Štatistiky udávajú, že vhodne zvoleným oblečení môžeš dostať o 10-12% vyšší plat. Preto dobre zváž, čo si oblečieš. Ak sa uchádzaš o manuálnu prácu, tak oblek nie je vhodným riešením. Naopak, ak máš záujem o prácu asistenta manažéra, pekné sako určite nie je na škodu.

4. Pýtaj sa otázky

Väčšina ľudí má predstavu, že pracovný pohovor je o tom, že personalista sa ťa neustále niečo pýta a ty odpovedáš. No nie je to úplne pravda. Je veľmi dôležité, aby si otázky kládol aj ty. Tým prejavíš svoj záujem o danú pozíciu. Preto sa nehanbi klásť otázky a zisťovať viac doplňujúcich informácií o ponúkanej práci. Nie je to neslušné a personalista to skôr očakáva a milo privíta.

5. Buď dobre naladený

Nielen aktualizovaný životopis, cenné skúsenosti a vhodne zvolené oblečenie zohrávajú úlohu na pracovnom pohovore. Rovnako dôležité je prísť dobre naladený. Pokiaľ nebudeš vo svojej koži a bude z teba cítiť nervozitu, všetci to veľmi rýchlo zistia. No a kto by chcel takého kolegu? Preto sa deň pred pohovorom vyhni ponocovaniu, ťažkým jedlám, alkoholu, a dopraj si kvalitný spánok.

Napíš komentár