Oblek je povinná súčasť šatníka každého štramáka. Zisti viac o uniforme moderného muža.

2039

Zamyslel si sa nad tým, kto stojí za vznikom uniformy moderného muža? Prinášame ti pár zaujímavosti o odeve, v ktorom budeš mať zaručený úspech u žien aj v pracovnom živote.

Obleky sú uznávanou súčasťou pánskej konfekcie. Niekedy sa za prejav mužnosti považovali poriadne nástroje a pivo v ruke. V dnešnej dobe je prejavom mužnosti a vkusu dobre padnúci oblek. Tento nesmrteľný kúsok pánskych šatníkov je príkladom oblečenia každého moderného muža.

Vznik oblekov, ako odevu pre mužov, sa datuje do dávnej Perzie, kedy ich nosili obchodníci, aby prezentovali svoje bohatstvo. Oblek bol symbolom prestíže. Móda prešla dlhú cestu, kým sa obleky dostali do dnešnej podoby a sú vnímané ako štýlový odev aj na každodenné nosenie, nie len ako odev na svadby a stužkové.

Oblek: uniforma moderného muža

Prečítaj 6 zaujímavosti o tvojom budúcom obľúbenom kúsku šatníka:

  1. Zrodenie obleku – podobne ako pri klobúkoch je viktoriánska éra zodpovedná za zrod moderného obleku. Najobľúbenejší model v 19. storočí bol trojdielny oblek, ktorý sa skladal zo saka, zateplenej vesty a nohavíc kontrastnej farby.
  2. Kto je za tým? – obleky, ktoré dnes poznáš, vynašiel Beau Brummell, absolvent anglickej vysokej školy. Nenávidel ozdobné šaty, ktoré muži nosili, ak pracovali na súde. Preto sa rozhodol, že im dopraje prepracovanejšiu líniu oblečenia.
  3. Odkiaľ pochádza zadné rozstrihnutie saka? – myslíš si, že zadné prestrihnutie saka je jednoducho estetickým znakom oblekov? Zatiaľ čo viktoriánski muži sa vo svojom novom štýle odevu cítili celkom dobre, uvedomili si, že majú problém, keď sa dostali na svoje kone. Aby mohli cválať pohodlnejšie bol vynájdený zadný rozparok na saku, vďaka čomu sa sako pekne rozprestrelo do oboch strán a im bol dopriaty vyšší komfort.
  4. Prečo suit (oblek)? – slovo „oblek“ pochádza z francúzskeho slova suite, ktoré pri preložení do angličtiny znamená „following – nasledovať“. Čo to má spoločné s oblekmi? Hovorilo sa im tak preto, že oblek na začiatku 19. storočia bol v podstate „nasledujúcim“ populárnym trendom.
  5. Vlastníš oblek? – podľa zverejneného prieskumu až 64% mužov na svete nevlastní ani jeden oblek. Zaujíma nás, čo títo muži nosia na pohreboch, svadbách a pracovných pohovoroch. Ak ani ty nevlastníš žiaden dobre padnúci oblek, tak je to škoda, pretože podľa prieskumu spoločnosti Vogue si až 40% žien myslí, že muži v oblekoch vyzerajú najlepšie. Ešte stále váhaš, či ho chceš?
  6. Ako odhalíš, že je sako kvalitné? – jedným z najvýraznejších znakov saka vysokej kvality sú gombíky na okraji rukávu nazývané „pracovné manžety“. Tieto gombíky sa označujú aj ako „chirurgické manžety“, pretože boli začlenené do kabátových sák pre vojnových chirurgov, ktorí by si potrebovali vyhrnúť rukávy a začať pracovať priamo na bojisku.

A teraz môžeš predviesť svoje know-how o oblekoch a urobiť dojem aj na nežnejšie pohlavie. A ak patríš medzi 64% mužov, ktorí nevlastnia oblek, tak po dočítaní zamier priamo do obchodov a naprav túto chybu.

Napíš komentár