5 tipov, ako predĺžiť životnosť tvojho auta

1456
ako sa starať o auto

Si hrdým majiteľom vozidla? Ak áno, tento článok ti sadne ako uliaty. Dozvieš sa, prečo je lepšie po štarte navytáčať vysoké otáčky, a prečo nie je vhodné nechávať auto dlho vo vlhkej garáži. Ak máš chuť dozvedieť sa niečo nové, si tu správne. Auto je dobrý sluha, ale zlý pán. To pochopíš, až keď sa pokazí, a ty budeš musieť v servise vysoliť poriadny balík, aby sa dalo opäť dohromady. Jednoduchšie je tomu predísť, nemyslíš?

Oranžová je druhá červená

Nie, tentoraz si neuhádol. Ale nech ťa to nemrzí, prezradíme ti, ako zabezpečiť, aby tvoje auto aj po rokoch používania žiarilo čistotou. Reč je o hrdzi, ktorá sa zvykne usádzať v najmenej dostupných častiach automobilu. Nájdeš ju v škárach medzi dverami a karosériou, v oblasti nádrže a všeobecne všade tam, kde je vlhko. Tých, čo auto vlastnia len zhruba niekoľko rokov, sa táto informácia netýka. Ale pre všetkých šoférov, ktorí si v aute za viac než 10 rokov odsedeli nejaký ten čas, môže byť kľúčová. Zhruba v tomto období totiž hrdza začína získavať navrch a je potrebná protikorózna ochrana. 

Zahrievanie motora počas zimy – hlúposť

Nie však úplne. Zahriať motor pred dlhou jazdou je potrebné. Nie však pri parkujúcom aute. Motor sa totiž najlepšie zohreje pomalou jazdou. Samozrejme, nie je vhodné vytáčať otáčky do vysokých polôh hneď po rozjazde, motor je po nocovaní na studenom parkovisku zoslabnutý a potrebuje sa rozhýbať. Ak teda vidíš, že sused behá okolo naštartovaného auta a rýchlo škriabe ľad z okien, zakrič naňho, aby nabudúce okná škriabal predtým a po naštartovaní hneď uviedol auto do pohybu. Prehreje sa tak aj kvapalina, ktorá pri parkovaní nemá šancu sa zohriať. Všetko tak bude fungovať, ako má.

Prach ako zvestovateľ korózie

Zaprášené auto je smutné auto. Spoznáš ho podľa toho, že mu nejaký vagabund vyryl do ufúľanej tváre smutné očká a zvesené ústa. Takéto auto nie je že púta pozornosť a priam si pýta, aby ho niekto pokreslil škaredými obrázkami, ale tiež trpí. Prach usadený v tesných škárach je najlepším predpokladom vzniku korózie. Zbav sa ho preto ešte predtým, než sa hrdza začne tvoriť. Prachu sa totiž zbavíš podstatne jednoduchšie. Ak ti je ľúto vyhodiť peniaze v auto-umyvárke,  pokojne si môžeš požičať hadicu od suseda, ktorému si minulú zimu poradil so štartovaním, a vlastnoručne ho umyť pred domom.

Pleseň je nepriateľ

Nikdy negarážuj svoje vozidlo v priestoroch, ktoré sú zle alebo vôbec odvetrané, a navyše sú vlhké. Takéto prostredie je živnou pôdou pre rôzne baktérie, plesne a huby. Napadnú tvoje auto a ty budeš mať čo robiť, aby si sa ich zbavil. Navyše sa môžu dostať aj do interiéru, čo môže mať za následok alergické reakcie. 

Obchádzaj prekážky Nie je žiadnym tajomstvom, že vozovky na Slovensku sú vo väčšine prípadov v katastrofálnom stave. Ak máš však chuť závodiť, navštív radšej pretekársky okruh a na ceste sa správaj ohľaduplne. Jazdi bezpečne a podľa predpisov. Nedvíhaj otáčky do vysokých polôh hneď po štarte, daj oleju čas, aby sa pod kapotou dostal všade tam, kde je ho potreba. Pomalšia jazda ti tiež dá príležitosť vyhýbať sa nerovnostiam vozovky. Jamy, hrbole a iné prekážky môžu životnosť auta výrazne znížiť.

Napíš komentár