Zima so sebou každoročne prináša pokušenie zakúsiť zimné športy. Tisícky lyžiarov a snowboardistov vyrazia do hôr, aby si užili prvý zimný sneh. Ak máš povahu skutočného dobrodruha a robiť oblúčiky na svahu plnom detí ťa nebaví, tento článok je presne pre teba.
Snow kajaking
Tento bizarne znejúci šport vznikol v rakúskom Lienzi v roku 2002. Na Slovensku je na oficiálnych zjazdovkách prísny zákaz kajakovania. Princíp je veľmi podobný kajakovaniu na vode. Kajak na snehu je veľmi ťažko ovládateľný a chce to patričnú dávku odvahu, nasadnúť doň a spustiť sa dolu kopcom. S najväčším počtom fanúšikov tohto športu sa stretneš v krajine jeho vzniku, no aj v Colorade a na Novom Zélande. Ak ťa predstava zimného kajakovania láka, určite neváhaj navštíviť svätyňu športu v Lienzi.
Snowkiting
Výhodou tohto adrenalínového športu je, že k nemu nepotrebuješ ani len svah. Stačí ti dostatočne veľká planina, na ktorej sa preháňa vietor, a šarkan na šnúre. Ten ťa vďaka vetru potiahne po rovine obrovskou rýchlosťou. To, čo sa na prvý pohľad môže zdať ako zábavka pre deti, je mimoriadne náročné a potenciálne nebezpečné. Obzvlášť v prípade, že snowskiting skúšaš v horách. Tam sa snowskiting stretáva s paraglidingom, pretože vo vysokej rýchlosti môže šarkan snowboardistu vyniesť do výšky až niekoľkých metrov, obzvlášť pri skokoch cez prekážky.
Ľadolezectvo
Ľadolezectvo, to je skutočný adrenalín. Pôvodne nevzniklo ako kratochvíľa, ale nutnosť, s ktorou sa bolo treba popasovať. Pri prekonávaní horských hrebeňov v Himalájach, ale aj iných pohoriach, horolezci narazili na niekoľko desiatok metrov vysoké ľadové steny alebo zamrznuté vodopády. Stáli im v ceste k cieľu. Obuli si mačky, do rúk vzali cepíny a odvážne začali po zmrznutej prekážke šplhať. Dnes sa tento šport robí na čas, po vyhradených a otestovaných tratiach. Ak hľadáš ozajstný adrenalín, zájdi si do opustenej doliny kdesi v Ázii, vyhľadaj zamrznutý vodopád a pokús sa ho zdolať s vedomím, že o ľade nič nevieš a každú sekundu sa pod tebou môže prepadnúť. Toto, samozrejme, neodporúčame robiť, ak nemáš aspoň niekoľkoročné skúsenosti s horolezectvom a dobrý vzťah k zime.
Plávanie v ľadovej vode
Ak si mávol rukou, že na jazere sa v zime kúpal aj váš sused, nelám nad nami hneď palicu. Plávanie, respektíve potápanie v ľadovej vode, je podstatne riskantnejšie a vyžaduje si lepší tréning a tiež poriadnu dávku odvahu a možno aj samovražedné sklony. Voda v zime v určitých oblastiach sveta klesá niekoľko stupňov pod nulu. V týchto krajinách taktiež hrozí potápačom napadnutie tuleňom leopardím, ktorý je známy svojou agresívnou povahou a večným hladom. Potápač pri ponore muís byť istený lanom a v okolí by mal mať dostatok priateľov, ktorý dohliadnu na to, aby sa diera v ľade nezatvorila, a v prípade núdze potápača vytiahnu z vody. Tak čo, ešte stále si myslíš, že to nič nie je?
Zdroj: dobrodruh.sk
Napíš komentár