Cybertruck Elona Muska

251
cybertruck tesla

Elon Musk, zakladateľ Tesly, sa rozhodol, že je najvyšší čas začať experimentovať. Nie, že by nevytvoril elektronické auto, ktoré si za veľmi krátku dobu získalo milióny priaznivcov a neinvestoval do medziplanetárneho výskumu, zrejme mal na mysli revolúciu, ktorá bude schopná zatriasť jeho finančnými zdrojmi. Takmer sa mu to podarilo.

Mašina z budúcnosti

Na opis nového Cybertrucku od Tesly postačí jediné slovo. Extravagancia. Toto vozidlo, zamerané skôr na americký trh, kde sú vozidlá veľkých rozmerov a pickupy rozšírené a vyhľadávané, nevyzerá ako žiadne iné auto, aké sa kedy pohybovalo po cestách. Na rozdiel od nich totiž na karosérii Cybertrucku budete oblé línie hľadať len ťažko. Cybetruck je masívny, hranatý, minimalistický a vraj veľmi odolný. Či je tomu naozaj tak, sa Elon Musk pokúsil divákov presvedčiť na úvodnom predstavení.

Odolnosť

Pojem, na ktorý kládol podnikateľ a vizionár najväčší dôraz, je odolnosť. Celá karoséria je zhotovená z ultra tvrdej ocele, ktorá je lisovaná za studena.  Nerozbitné by mali byť aj okná. Vodič a pasažieri by tak mali byť v úplnom bezpečí a ani silnejšia zrážka s objektom na vozovke či mimo nej by na interiér nemala mať väčší dopad. Elon Musk sa rozhodol, že bude silné vlastnosti svojho najnovšieho modelu prezentovať trochu netradične. Spravil tak priamo na úvodnom predstavení Cybertrucku. Mlátil do karosérie a nechal hodiť kovovú guľu do okna na potvrdenie jeho nerozbitnosti. Ako sa však ukázalo, Elon Musk sa prerátal. Trapas pred zrakmi stoviek divákov zvládol so stoickým pokojom. Okno sa totiž po zrážke s kovovou guľou rozbilo. Elon Musk požiadal kolegu, aby guľu hodil aj do druhého, zadného okna. To nápor nevydržalo a rovnako ako prvé sa rozbilo. Čo Elon Musk s úsmevom na tvári potvrdil, bol fakt, že guľa sklom neprešla. Neznel pri tom však nadšene. Elon Musk je veľký vynálezca a drobný neúspech ho určite nepripraví o chuť vymýšľať nové nápady. Nezdarená prezentácia len potvrdila fakt, že Cybertruck ešte nie je pripravený vyraziť do ulíc.

Auto bez stieračov

Ďalšou vecou, o ktorú sa Elon Musk pokúša, je úplne odstrániť stierače z vozidla. Nahradiť ich chce lasermi. Umývať sa tak budú nie len okná, ale aj spätné zrkadlá a svetlomety. Uvidíme, či sa táto vízia naplní.

Problémy

Aj keď mnohí špekulujú, že nevydarená prezentácia je iba marketingový ťah zo strany Tesly, ako zaujať pozornosť a ovládnuť internet, Cybertruck tak či onak naráža na niekoľko problémov. Jedným z nich sú ostré hrany a ultra tvrdá oceľ, ktoré by pri zrážke z chodcom mohli spôsobiť jeho okamžitú smrť, alebo ho aspoň nebezpečne zraniť. Väčšina automobilov musí vpredu používať mäkké plastové nárazníky. Kameňom úrazu je aj samotné nerozbitné sklo. V prípade, že sa do auta pokúša dostať zlodej či úročník, jeho tvrdosť určite oceníte, no ako sa budete tváriť v prípade, že sa aj s autom ocitnete na dne jazere a vašou jedinou šancou na záchranu bude rozbiť okná? Očakávané spustenie predaja Cybertrucku je naplánované na rok 2021 a stáť bude zhruba 30 000 eur, čo vôbec nie je veľa.

Zdroj: tesla.com

Napíš komentár