Pokiaľ si fanúšikom HORORU, týmto autorom by si jednoznačne mal dať šancu

1396
tipy na hororove knihy

Hoci sa za kráľa hororovej literatúry právoplatne označuje Stephen King, bolo by nespravodlivé obmedzovať tak bohatý žáner na jedinú osobu. Vymyslieť a napísať originálny, no pritom napínavý a strašidelný horor vyžaduje spisovateľský, ale aj pozorovateľský talent. Nie každý ho má, svetu však vládne príliš veľa hororových grófov, barónov či markízov, aby mal v rukách všetku moc kráľ. Taktiež je nutné spomenúť, že Stephen King panuje hororovej literatúre iba posledných pár dekád, pričom autori ako Lovecraft či Poe, ktorému sa dokonca prikladá otcovstvo hororového žánru, vládli temným silám dávno pred ním.

H. P. Lovecraft

Poea spomínať nebudeme, pretože síce vynikal úžasnými spisovateľskými schopnosťami a zaslúžil sa o rozvoj hororového žánru, jeho diela sú pre väčšinu moderných čitateľov príliš komplikované a vo svete, kde televízie zobrazujú násilie a krv na dennom poriadku, nedostatočne strašidelné. Zato LOVECRAFT, ktorý kombinoval horor a fantáziu, to je už iná káva. Lovecraft bol počas života natoľko sebakritický, že väčšinou vlastných diel opovrhoval. Nebol známy a mal len málo prívržencov, preto zomrel chudobný a nešťastný. Čo nedosiahol za života, podarilo sa mu po smrti a dnes sú jeho hororové poviedky a knihy najčítanejšími na svete. Múzou Lovecraftových hororov boli buď jeho nočné mory, alebo predstavy starovekých démonických božstiev, ktoré sa rozhodli vrátiť do sveta ľudí a uzurpovať si vládu. Čitateľ sa v jeho dielach dostáva do intímnej blízkosti šialeného zúfalstva z nepochopenia toho, čo pochopiť nemožno. Mnohé z jeho diel boli preložené aj do českého jazyka.

Algernon Blackwood

V našich končinách prakticky neznámy, ALGERNON BLACKWOOD sa v nebývalej miere zaslúžil o rozvoj hororového žánru. Podobne ako Lovecraft, i on kombinoval prvy fantázie a hororu. Blackwoodove diela sú považované za menej strašidelné než tie Lovecraftove, možno aj to je dôvod, prečo bola do slovenčiny preložená iba jediná krátka zbierka jeho príbehov. Vydesiť čitateľa nebolo Blackwoodovym cieľom. Vo svojich knihách – bolo ich až 30 – postupne budoval napätie a vťahoval čitateľa do deja, z ktorého nebolo úniku. Podobne ako ďalší autor hororovej literatúry, Arthur Machen, aj on patril do náboženskej tajnej skupiny Zlatý úsvit.

Arthur Machen

Keby ešte žil, Lovecraft by nám určite bez otáľania potvrdil, aký vplyv na jeho neskoršiu prácu mali práve diela ARTHURA MACHENA. Machen sa narodil v roku 1863 a podnietil hororové vášne v takej miere, že v nich čerpajú aj súčasní autori, medzi nimi Stephen King. Ten vyzradil, že Machenovo dielo Veľký boh Pan je podľa jeho mienky najlepším hororovým dielom všetkých čias. Machen bol vo svojej práci známy tým, že zdroj hrôzy zvyčajne iba naznačoval, čím dával priestor čitateľovej predstavivosti a gradujúcemu napätiu.

Napíš komentár