Robotické lúčne koníky

994
elektricke koniky

V akom svete by sme žili, keby do život ohrozujúcich situácií krk nasadzovali zvieratá, a ľudia si užívali plody ich práce? Táto značne nadsadená otázka sa možno čoskoro stane skutočnosťou, ak sa vedcom z Washingtonskej univerzity zdarí projekt, na ktorom aktuálne pracujú.

Žijúce chemické analyzátory

Chemické analyzátory sú prostriedky používané pyrotechnikmi na odhalenie výbušnín či horľavých látok. Sú náročné na výrobu a ich kúpou sa pripravíte o poriadny balík peňazí. Nečudo, že sa tím mladých vedcov z americkej univerzity rozhodol spraviť prielom v detekovaní výbušnín. Chemické analyzátory používame preto, lebo naše čuchové schopnosti nie sú na dostatočne vyvinutej úrovni, aby sme dokázali odhaliť nepatrné pachy. Zvieratá to však dokážu.

Hmyzí pátrači

Tím z Washingtonskej univerzity vsadil všetko na jednu kartu. Tou kartou sú americké sarančatá, obdoba našich lúčnych koníkov, len o čosi väčšie a húževnatejšie. Na tykadlách majú úctyhodné množstvo čuchových receptorov, vďaka čomu sú ideálnym prostriedkom na detekciu výbušných látok. Sú schopné detekovať niekoľko druhov chemických výparov.

Elektródy

Cez elektródy, zapojené do určitých častí hmyzieho mozgu, sa k vedcom dostávajú impulzy, varujúce pred prítomnosťou výbušnej látky. Elektródy s vysokou úspešnosťou rozlišujú signály v mozgu sarančiat a podávajú vedcom jasné informácie. Prístroj umiestnený na chrbte hmyzu má za úlohu zosilňovať signály a bezdrôtovo ich vysielať k zdroju. Nálož je však ťažká, takmer znemožňujúca pohyb hmyzu. Po niekoľkých hodín aktívnej služby sarančatá zomierajú na vyčerpanie. Pri použití siedmych hmyzích vojakov by bola úspešnosť detekcie chemických výparov až na úrovni 80%.

Napíš komentár