Chuck Norris oslávil 80-ku

1289
chuck norris

Nezdolný drsňák Chuck Norris, ktorý si v roli Walkera, texaského rangera, omotal okolo prsta srdcia miliónov fanúšikov po celom svete, oslávil pred pár dňami 80-ku. Ľudia z generácie Z budú na Chucka Norrisa zrejme vždy pozerať bez hlbšieho záujmu a obdivu, nemôžeme im to však mať za zlé. Bohužiaľ, narodili sa v dobe, kedy už Norrisove výkony nie sú ojedinelé, preto nikdy nemôže plne pochopiť váhu sympatií, ktoré sa k tomuto mužovi viažu.

Karate v podaní polovičného Indiána

Pravým menom Carlos Ray Norris sa narodil 10.3.1940 v americkom štáte Oklahoma. Ako tomu v prípade veľkých hereckých a šoubiznisových mien býva, nemal to vždy ľahké. Mohli by sme zjemňovať vážnosť násilných činov Norrisovho otca spáchaných v opitosti s jeho indiánskymi koreňmi (o Indiánoch je známe, že trpia nízkým prahom opitosti), no bolo by to pre pochopenie rodinnej situácie úplne nepodstatné. Napriek správaniu otca si mladý Chuck svoje dedičstvo kmeňa Cherokee vážil. Nemenej nasledoval vzor, ktorý si vytvoril zo svojej írskej matky. Po skončení strednej školy sa ako letec americkej armády ocitol na území Južnej Kórey. Táto skúsenosť navždy poznamenala jeho ďalší vývin, jeho záujmy, smerovanie a budúcu kariéru herca. V ázijskej krajine neďaleko Japonska sa Chuck Norris po prvý raz dostal do styku s bojovými umeniami. Tejto vášni okamžite a absolútne podľahol.

Učiteľ, majster, víťaz

Po návrate do rodnej zeme sa Chuck Norris rozhodol pokračovať vo svojom koníčku tým, že sa zaslúžil o založenie viacerých škôl bojového umenia, v ktorých sám participoval na pozícii učiteľa. Popri tréningu nezabúdal obhajovať vycibrené bojové umenie na najrôznejších šampionátoch. Vrcholom jeho športovej kariéry sa stalo svetové prvenstvo v karate. S kariérou zápasníka skončil až v roku 1974. Dovtedy nebol nikdy porazený. Okrem úspechov v karate sa mu podarilo získať čierny opasok v Taekwonde.

Z bojovníka svetoznámy herec

Príbeh Chucka Norrisa nápadne vytvára paralelu so životnou cestou Rakúšana Arnolda Schwarzeneggera. Obaja tvrdo pracovali na svojich schopnostiach a vizáži (Schwarzenegger upriamoval pozornosť na druhú kvalitu), ktoré ich nakoniec dostali do hereckých vôd. Chuck Norris sa k fimu dostal za pomoci Stevea McQueena, svojho bývalého žiaka. Do povedomia verejnosti sa dostal ako spravodlivý a nebojácny potláčateľ bezprávia, ktorý zvykol brať spravodlivosť do vlastných rúk, z filmov Cesta draka, Správni chlapi nosia čiernu, Oko za oko a Osamelý vlk. Zdá sa však, že Norris celý život bez uvedomenia čakal na príležitosť stať sa hlavnou postavou akčného westernového seriálu Walker, texaský ranger. V roli neporaziteľného muža upevnil svoje postavenie vo svete filmu, vyslúžil si tak však aj vlnu posmechu. Tá si za základ brala jeho nadľudské, niekedy až nerealistické výkony, zdanlivú nesmrteľnosť a s technickou zrovnateľnú odolnosť voči bolesti. Tak či onak, Chuck Norris nepochybne bol a stále je významnou osobnosťou. V súčasnosti, vo veku 80 rokov, sa už bojovým športom nevenuje. Rozhodol sa zbytok svojho pobytu na planéte zasvätiť charitatívnej činnosti.

Zdroj: menstyle.com

Napíš komentár