5 tipov pre začínajúcich skialpinistov

1980
Zdroj: wikipedia

Skialpinizmus je zimný šport, ktorý sa neustále čoraz viac dostáva do popredia. Ide o akúsi kombináciu bežeckého lyžovania, lezenia a klasického lyžovania. Je skvelou voľbou, ak sa chceš vyhnúť preplneným lyžiarskym strediskám a vysokým cenám skipasov. V tomto článku sa pozrieme na 5 tipov, ktoré by mal ovládať každý začínajúci skalpinista.

1. Výbava je základ

Bez výbavy to jednoducho nepôjde. Skialpinizmus je šport, na ktorý potrebuješ potrebnú výbavy, aby si sa na lyžiach cítil čo najlepšie a aj najbezpečnejšie. Do výbavy skialpinistu patrí:

  • skialpové lyže
  • skialpové lyžiarky
  • teleskopické palice
  • lavínový vyhľadávač
  • lopata
  • lavínová sonda
  • prilba

2. Zameraj sa na vytrvalosť

Svoj tréning by si hlavne v letných mesiacoch mal zamerať na vytrvalosť. Turistiku na lyžiach si v kopcoch len veľmi ťažko užiješ, pokiaľ ti začnú v polovici tuhnúť nohy a nebudeš vládať s dychom. Venuj sa aj iným vytrvalostným športom ako sú beh či cyklistika a ber to ako prípravu na zimnú sezónu. Taktiež si na začiatok zimy nedávaj náročné túry a začínajte zľahka.

3. Prihlás sa na kurz

Nie je žiadna hanba, ak sa začínajúci skialpinista prihlási na kurz skialpinizmu. Naopak, môže ti to len pomôcť. Nielenže spoznáš nových ľudí, ale naučíš sa všetko o technike šľapania, lyžovania o lavínovom nebezpečenstve a ďalších dôležitých veciach.

4. Trénuj techniku lyžovania

Ešte predtým, ako sa pustíš do voľného terénu, mal by si byť takmer dokonalý lyžiar na upravenom svahu v lyžiarskom stredisku. Vo voľnom teréne je úplne iný sneh, iné podmienky, vytŕčajúce skaly a iné nástrahy, ktorým budeš musieť čeliť. Ak cítiš, že máš v zjazdovom lyžovaní stále medzery, tak to poriadne natrénuj.

5. Buď opatrný!

Ako sa hovorí, opatrnosti nie je nikdy dosť a v horách to platí dvojnásobne, ak nie trojnásobne. Pred samotnou túrou sa uisti, že sa stihneš vrátiť do zotmenia. Vopred si pozri počasie i lavínové výstrahy. Nezabudni si so sebou zobrať dostatok jedla a teplý čaj. No a nie je na škodu byť poistený v rámci výkonu extrémnych športov v horách. Stať sa môže čokoľvek a nikdy nevieš, kedy budeš potrebovať pomoc horských záchranárov.

Napíš komentár