Ako správne piť whisky – návod pre gentlemanov!

1550
Zdroj: Photo by Photostube on Pixabay

Nie nadarmo sa whisky hovorí nápoj gentlemenov, a preto ťa naučíme ako si ho správne vychutnať. Nauč sa whisky piť správne a neurob si hanbu v bare či pred svojimi kamarátmi.

Výber pohára

Úprimne povedané, ak by si použil aj pohár na víno, odsudzovať Ťa nebudem. No ak chceš piť whisky tak ako sa patrí, potom použi klasické Old Fashioned poháre. Výber je čisto na tebe, buď zvolíš jednoduchosť alebo si môžeš vybrať i krištáľové poháre s ornamentami. Pokiaľ je to však možné, dbaj na to, aby si whisky pil so skleného pohára. Ostatné materiály môžu pokaziť chuť.

S ľadom alebo bez?

No ide o celkom ťažkú otázku a na túto tému by si našiel množstvo diskusií. Keď sa pozrieš na akýkoľvek film, v ktorom niekto pije whisky, tak takmer vždy s ľadom. My odporúčame vyskúšať whisky najprv bez ľadu. Predsa len, každá whisky chutí inak a keď nájdeš takú, ktorá ti pasuje bez ľadu, tak potom netreba vymýšľať.

Ak ochutnáš whisky a je na teba príliš silná, tak si do nej kľudne daj kocku ľadu, alebo čajovú lyžičku vody. Nie je to žiadna hanba a budeš si tak môcť tento nápoj v pohode vychutnať.

 Ako vychutnať?

Každý nápoj sa vychutnáva inak a whisky nie je žiadna výnimka. Víno sa pije tak, že ho najprv ovoniate, potom chvíľu držíte v ústach a až tak vypijete. Naopak, pivo sa pije najlepšie na ex. No a čo sa týka whisky, tak tá je špecifická, i keď bližšie má k tomu vínu ako pivu. Hovorí sa o nej, že to je nápoj niekoľkých zmyslov.

Ako prvé ju tak ovoniate. Ide o dlhší nádych naraz cez nos a pootvorené ústa. Následne môžeš whisky ochutnať, pomaly sa napi a chvíľu ju nechaj v ústach. Keď budeš piť whisky pravidelne, stane sa z teba odborník, ktorý bude vedieť rozoznávať jednotlivé chute.

Napíš komentár