Svätopluk – vizionár, bojovník a zradca?

1674
svätopluk

Je smutné, že si hrdý národ slovenský nehýčka svoje korene, predkov a slávne činy. Nemenej smutné je to, že nepoznáme rok narodenia muža, ktorý dal základ slovenskej a moravskej zemi. Vieme len toľko, že zomrel v roku 894 po viacmenej úspešnej dlhoročnej vláde. Pochádzal z rodu Mojmírovcov, bol to bojovník, stratég a diplomat, podľa viacerých historikov tiež zradca. Volal sa Svätopluk.

Synovec

Príbeh praotca našej zeme sa začína v roku 867, kedy mu strýko Rastislav, právoplatný vládca nad územím Veľkej Moravy, po úspešnom odrazení franských vojsk daroval do léna celé východné územie Veľkej Moravy, teda oblasť Nitrianskeho kniežatstva. Niektorí však tvrdia, že Svätopluk bol svojmu strýkovi Rastislavovi vladársky rovný už dávno predtým a po obdržaní Nitrianskeho kniežatstva sa Veľká Morava iba územne rozdelila. Historické anály tiež spomínajú vládu troch kniežat; Rastislava, Svätopluka a Koceľa. Rastislav vládol nad Moravou, Svätopluk nad oblasťou Nitry a Koceľ bol panónskym kniežaťom. Historici ich na základe dobových správ chápu ako nezávislých vládcov. Bolo to práve produktom spoločného úsilia Rastislava a Svätopluka, že do nášho územia priniesli solúnski bratia slovanský jazyk.

Kto koho zradil?

Tí, čo vystupujú voči majestátu Svätopluka radi operujú s argumentom, že náš dávno mŕtvy vládca bol zákerný a neštítil sa zrady. Skutočnosť však poukazuje na odlišný vývoj udalostí. Pôvodne sa o zradu pokúsil Rastislav potom, čo Svätopluk bez jeho zvolenia zveril Nitrianske kniežatstvo do rúk Východofranskej ríše. Jeho pokus o vraždu synovca sa však nezdaril. Svätopluk na strýkovu zradu duchaplne zareagoval a dal ho uväzniť, pričom ho následne vydal do rúk východofranského kráľa Ľudovíta Nemca. Rastislava oslepili a uvrhli do väzenia. Svätopluk predpokladal, že bez vplyvu strýka sa sám stane veľkomoravským vládcom a vyhnal z oblasti Moravy východofranské vojská, za čo bol aj s Metodom uväznený. Počas jeho väznenia vládol územiu Slavomír. Vypuklo povstanie proti východofranským regentom. Východofranský kráľ oslobodil Svätopluka pod podmienkou, že mu pomôže povstania na Veľkej Morave potlačiť. Svätopluk súhlasil, akonáhle bol však slobodný, v rozhodujúcej chvíli sa obrátil svojim osloboditeľom chrbtom a pripojil sa na stranu povstalcov. Po víťazstve Veľkej Moravy sa Svätopluk postavil do jej čela.

Blahodárna vláda Svätopluka

Počas vladý Svätopluka zažila Veľká Morava dovtedy nepoznaný rozmach. Rozvíjali sa remeslá; predovšetkým sa darilo kováčom a výrobcom zbraní, pretože Svätopluk často viedol vojny a rozširoval územia, ale aj šperkárom a mnohým ďalším. Rozvíjal sa kresťanský sloh a obľube sa tešila výroba sakrálnych predmetov. 

Legenda o smrti

Svätopluk si dal na smrteľnej posteli predvolať svojich troch synov. Ukázal im trojicu prútov. Zviazal ich, aby demonštroval ich vzájomnú silu. Keď prúty rozdelil, poľahky každý osobitne zlomil. Snažil sa tak synov poučiť, že jedine v trojici dokážu vzdorovať tlaku a každý sám je zraniteľný. Dnes je táto legenda spochybnená. Pochádza totiž z oblasti Orientu a je možné, že si ju veľkomoravskí kronikári prispôsobili vlastným potrebám o obraze spravodlivého a múdreho panovníka. Vierohodnosť tejto povesti nepridáva ani fakt, že existencia tretie Svätoplukovho syna je spochybňovaná a nejestvujú o jeho živote žiadne pramene. Na veľkomoravský trón po smrti otca nastúpil starší Mojmír II. Napriek otcovej snahe ho majestátna ríša dlho neprežila a takmer súčasne s nástupom bratských bojov sa rozpadla.

Zdroj: wikki.com

Napíš komentár