Sú Tí druhí lepší než tí prví?

729
tí druhí

Síce to už o chvíľu bude 20 rokov od premiéry filmu Tí druhí, no nemali by sme staré klenoty nechávať dlho bez povšimnutia, lebo majú tendenciu ukryť sa pod prachom. Film Tí druhí je ešte aj dnes, v dobe, kedy sú násilné, strašidelné a temné filmy na rapídnom vzostupe a vyskakujú na nás doslova odvšadiaľ, hodný svojho úžasného hodnotenia. Máš dnes večer chuť na poriadne hutnú atmosféru plnú napätie a drámy? Potom sú Tí druhí určite lepší než tí prví.

Jediný horor v hereckej kariére Nicole Kidman

Filmoví kritici sa prú s fanúšikmi i medzi sebou o to, či Tí druhí patrí do žánru horor alebo nie. Filmu síce nedominujú odrezané končatiny, rozrezané tepny ani upíri, no strašidelných scén je tam viac než dosť. Vlastne by sa dalo povedať, že skôr než na scény je film rozdelený na dlhé pasáže neutíchajúceho napätie a stupňujúcej sa atmosféry, z ktorej sa vrátiš k svojmu detskému zvyku obhrýzania nechtov. O dramatickosť celého diela sa postarala vynikajúca austrálska herečka Nicole Kidman, pričom film Tí druhí je prvým a posledným skutočným hororom na jej konte.

Dom, ktorý ťa chce zabiť

Koniec druhej svetovej vojny sa už už blíži a schyľuje sa k návratu Graceinho (Nicole Kidman) milovaného manžela, tá má však úplne iné starosti. V starom sídle, kde aj s deťmi žijú, niečo nehrá. Po chodbách sa čosi plíži, čosi, čo chce rodinu zabiť. Grace s deťmi sú však v dome uväznení, pretože ho nemôžu opustiť kvôli alergii, ktorou deti trpia. Aj ten najslabší slnečný lúč by ich jemnú detskp pokožku spálil, preto musia žiť za zatiahnutými závesmi v dramatickom prítmí, kde sa v každom tieni môže ukrývať hrozba. Režisér Alejandro Amenábar sa skúsene pohráva s psychikou diváka. Výborná práca s kamerou smeruje zvedavé pohľady presne tam, kam by si ho najradšej nikdy neobrátil, ale nemôžeš si pomôcť.

Žiadna tuctovka

Divák, ktorý videl už aspoň jeden horor, si pri prečítaní tohto článku pomyslí, že to už hádam ani nemohlo byť viac klišé. Vystrašená rodina v starom panskom sídle ďaleko od ľudí, kde všetko vŕzga a dvere sa samé od seba otvárajú. Tu však prichádza na rad majstrovské umenie španielskeho režiséra, ktorý celú tematiku pojal netradične a film ako celok tak pôsobí až prekvapivo kreatívne. K jeho silným stránkam určite patrí aj hudba, ktorú zložil samotný režisér a herecké výkony Nicole Kidman.

Zdroj: csfd.cz

Napíš komentár