Ako pripraviť svoje auto na zimnú sezónu?

143

Zima je predo dvermi a treba sa na ňu poriadne pripraviť. To však neznamená len obmenu šatníka, ale zavítať by si mal aj do svojej garáže. V tomto článku sa spoločne pozrieme na to, ako pripraviť svoje auto na zimnú sezónu a na nič nezabudnúť.

Prezutie pneumatík

Prvú vec, ktorú by si mal pred zimou urobiť, je vymeniť letné pneumatiky na aute za zimné. Kedy je však na to správny čas? Ak sa priemerná denná teplota pohybuje pod hranicou 7°C, tak už by si mal mať nasadené zimné pneumatiky. Nič sa však nestane, ak tak urobíš o pár týždňov skôr. Ak sa ti však nechce neustále sledovať počasie, vo všeobecnosti sa dá povedať, že zimné pneumatiky by si mal prezuť začiatkom novembra. V niektorých krajinách (napr. Česko) je podľa zákona povinné mať zimné pneumatiky od 1.novembra do 31.marca.

Kontrola autobatérie

Autobatéria by mala byť na zimu dobre pripravená a preto na jeseň nevynechaj jej kontrolu. V zime sa totiž zvykne batéria vybíjať oveľa rýchlejšie a na naštartovanie je potrebné oveľa viac energie ako v lete. Jazda na krátke trasy nie je ani ekologická a ani nepomáha vašej autobatérii. Preto ak jazdíš pri veľmi nízkych teplotách a na krátkych trasách, mal by si občas absolvovať dlhšiu jazdu, aby sa stihla batéria dobiť. Prípadne môžeš nabiť autobatériu pomocou automatickej nabíjačky.

Kontrola kvapalín

Okrem autobatérie je potrebné skontrolovať aj prevádzkové kvapaliny. Ide najmä o chladiacu zmes, ktorá by mala mať dostatočne nízky bod mrazu. Ďalej je to aj kvapalina do ostrekovačov, ktorá by mala byť zimná. V prípade potreby je vhodné vymeniť aj samotné stierače.

Základná výbava

Počas zimných mesiacoch na cestách by u teba nemala chýbať ani základná zimná výbava do každého auta. Ide najmä o škrabku na sklo, metličku na očistenie auta od snehu, snehové reťaze na pneumatiky a ak ti zvýši miesto, do kufra si môžeš pribaliť aj malú lopatu. Nikdy nevieš, kedy budeš potrebovať jej pomoc ty, alebo iný účastník cestnej premávky.

Napíš komentár