8 zaujímavých faktov o behu

1833

Nie je žiadne tajomstvo, že beh ti pomáha udržať sa v kondícií a má blahodárne účinky na tvoje telo. Ale vedel si kedy sa konal prvý olympijský maratón?

Beh ti pomáha udržať si telo v kondícií a je to jeden z najlepších a najdostupnejších športov, ako sa dostať do formy. Dáš si NOVÉ OBLEČKO, nazuješ TENISKY a vyrazíš do bežeckého sveta tvárou v tvár. V tomto článku ti prinesieme pár zaujímavých faktov z histórie behu, ale aj pár zaujímavosti, ktoré ti rozšíria obzory.

  1. Najstarší maratónec pochádza z Indie a volá sa Fauja Singh. Vo veku 100 rokov zabehol maratón v Toronte za čas 8 hodín, 25 minút a 16 sekúnd. Výhovorky, že si starý, ti teraz tento pán vyvrátil.
  2. Najmladší maratónsky bežec na svete sa volá Budhia Singh a dokončil 48 behov pred dovŕšením svojich 5 rokov.
  3. Francúzsky maratónsky bežec Serge Girard je svetovým rekordérom v najdlhšom behu, ktorý absolvoval za 365 dní. Bežal každý deň jeden celý rok, prešiel celkom 25 krajinami a prekonal vzdialenosť 27,011 kilometrov.
  4. Najrýchlejším bežcom na svete je jamajský šprintér Usain Bolt. Svetový rekord drží na 100 metrov (9,58 sekundy) a na 200 metrov (19,19 sekundy). Jeho maximálna zaznamenaná rýchlosť je 44,72 km / h.
  5. Priemerný čas mužov v USA pri zabehnutí maratónu je 4 hodiny a 26 minút.
  6. Prvý olympijský maratón sa konal v roku 1886.
  7. Priemerná životnosť bežeckej obuvi je 644 km. Preto by si do TENISIEK NA BEHANIE mal investovať, aby si predišiel zraneniam a aby beh nebol pre teba peklom.
  8. 60% bežcov počúva hudbu, keď beží.

Keď ešte stále váhaš, či ideš do toho, tak v ďalšom našom článku sa dočítaš, aký vplyv má beh na tvoje telo a to už neodoláš.

Zdroj: športová strana redakcie

Napíš komentár