Stojí terapia tmou za vyskúšanie?

1272
terapia tmou

Máš rád samotu a čas tráviš premýšľaním o budúcnosti či minulosti, spytuješ sa zo svojich chýb, snívaš o svojich úspechoch? To všetko je za denného svetla mierne nepríjemné. Zo všetkých kútov ťa sledujú zvedavé pohľady. Ale v absolútnej tme, odrezaný od sveta na niekoľko hodín, možno dní? Daj šancu terapii tmou a uvidíš, koľko zlého stresu v tebe bolo nahromadeného.

Čo to je, táto terapia tmou?

Veríme, že si na tak vysokej intelektuálnej úrovni, že ťa odborný výraz v názve terapia tmou, navyše zaužívaný v súvislosti s duševne chorými, neodradil od jej vyskúšania. Slovíčko terapia v názve nie je len tak pre parádu. Skutočne sa jedná o prastarú terapeutickú metódu, ktorá má liečivé a oblažujúce účinky na myseľ i telo. S terapiou v tme začali už tibetskí mnísi pred stovkami rokov. Známi svojimi meditáciami a askaetickým spôsobom života, neustále ich hrýzlo svedomie, že majú až príliš podnetov z okolitého prostredia, príliš zábavy. Nemohli sa poriadne sústrediť. A tak sa rozhodli meditovať v tme. Najprv hodiny. Potom dni. Potom týždne. Ako sa však ukázalo, pobyt v tme priniesol viac než len nenahraditeľný spirituálny zážitok. Utlmenie rušivých vnemov pozitívne vplýva na psychiku, máš možnosť hlbšie sa nad sebou zamyslieť, zaspomínať si, čo to oľutovať, ale o to viac sa tešiť na to, čo prinesie budúcnosť.

Kto terapiu tmou využíva?

Terapia tmou sa síce využíva na liečbu narkomanov či iných závislých ľudí a ľudí s fóbiami, no tieto prípady sú len zlomkom toho, aká široká škála ľudí sa terapii tmou zveruje do starostlivosti. Odhliadnuc od jej liečivých účinkov, ktoré pomáhajú závislým ľuďom svoje závislosti prekonať, niekoľkodňový pobyt v tme je balzamom na dušu. Za návštevu rozkošných zemlianok, nachádzajúcich sa po celom území Slovenska, no i v susednom Česku, platia nemalé peniaze vrcholoví menežéri, podnikatelia, riaditelia spoločností a pod. Prichádzajú si do jednej malej miestnosti bez okna a s minimom nábytku oddýchnuť. Temnota ich oprostí od zbytočných vnemov.

Halucinuj bez užitia psychotropných látok

Oddýchne si nie len ich zrak, sluch a hmat, ale aj oceán myšlienok, ktorý sa konečne upokojí a búrlivé vlny vystriedajú harmonické. Mnoho ľudí hľadá v pobyte v tme svoju vlastnú podstatu, zmysel svojho bytia, vieru, motiváciu. K fantazijným predstavám prispievajú aj halucinácie, ktoré sa zvyknú dostaviť po niekoľkých hodinách bez vonkajších stimulov. Mozog tak substituuje ich úlohu, aby sám seba zabával. Tento transcendentálny zážitok môže byť pre niekoho zábavný, iný v ňom nájde svoje poslanie.

Napíš komentár