Snowboardové triky v praxi

321
snowboardove triky

Každý správny milovník snowboardingu pozná zopár trikov, no väčšine z vás sa ani nesnívalo o takých bláznovstvách, aké uvidíte na nasledujúcich videách. Tieto triky rozhodne neskúšaj  na vlastnú päsť, keď tak trénuj v nízkej rýchlosti a mäkkom snehu, aby si predišiel zraneniam. Nezabudni si vziať pevnú helmu a výstuž na chrbát, tzv. korytnačku.

Triky pre začiatočníkov

Tieto triky musí poznať každý snowboardista. S nimi je jazda zábavnejšia. Získaš si vďaka nim rešpekt ostatných snowboardistov v okolí, ktorí môžu byť tvojimi potenciálnymi parťákmi. Trik zvaný Ollie je základný výskok, pričom sa odrážíš zadnou nohou a prednú tlačíš vpred. Na tréning rovnováhy je vhodný trik Switch. Ide o to, že jazdíš opačnou nohou vpredu ako zvyčajne. Môže to vyzerať jednoducho, ale pokús sa urobiť pár oblúčikov a raz dva skončíš na zadku. Keď precízne zvládneš Switch, môžete pokračovať na ďalšie triky. Nevynechávaj tento krok, bez rovnováhy žiaden z ďalších trikov nezvládneš. Nollie je podobný ako Ollie, rozdiel je v tom, že sa odrážaš prednou nohou. Revert je trik, pri ktorom sa ti tréning Switch náramne zíde. Pri Revert meníš ťažisko tela a robíš Switch za jazdy, bez skoku. Rewind je niečo podobné, ale vo vzduchu. Pri vyššom skoku môžeš chytiť dosku. Toto sa nazýva Grab.

Skoky

Aby si dokázal skákať bez toho, že by si padol tvárou na svah, musíš mať osvojené všetky základné triky spomenuté vyššie. Bez nich sa do ďalšieho trénovania nepúšťaj. Jedným z najznámejších trikov (tiež pomerne jednoduchý), ktoré sa robia počas letu vzduchom, je Indy Air. Zadnou rukou chytíš prednú hranu dosky v mieste medzi oboma viazaniami. Ak to spravíš prednou rukou, nazýva sa to Mute Air. Nose Grab je situácia, keď chytíš prednú špičku dosky. Keď ju pri skoku vysunieš, takže budeš mať prakticky zadok aj väčšinu tela mimo dosky, ide o Nose Poke. Tail Grab je presne opačný trik ako Nose Grab. Chytáš pri ňom zadok dosky. Nasledujúce dva triky sú o niečo komplikovanejšie. Skúšať by si ich mali len vo vyššej rýchlosti pri vysokom skoku. Method Air je trik, pri ktorom predná ruka chytá zadnú hranu dosky a dvíha sklznicu smerom nahor. Rocket Air na druhú stranu pripomína raketu, pretože doska je obrátená kolmo nahor. Prednou rukou pritom zvieraš prednú hranu dosky a zadnú nohu prepínaš, aby sa snowboard dostal do zvislej polohy.

Slidy

Základnou verziou Slidu je Grind, teda kĺzanie po pevnom objekte. O Slide ide až vtedy, keď sa počas triku mení trajektória dosky. Boardslide je typický tým, že po prekážke jazdíš stredom dosky. Tento trik je v zásade jednoduchý. Nose a Tail Slide už sú komplikovanejšie. Kĺžeš sa po prekážke buď na špičke alebo na konci dosky.

Tak naleští dosku a utekaj na svah, nech sa tvoja sezóna nesie v znamení trikov na zjazdovke. Držíme palce nech si kráľom svahov a snehových pláni!

Zdroj: youtube.com

Napíš komentár