5 najautentickejších vojnových filmov

518

Vojnové filmy sú stále  obľúbenou témou či už filmárov ale aj divákov. Avšak nie vždy sa režiséri odhodlajú ukázať výjavy vojny naozaj bez cenzúry a nemôžme sa čudovať, také filmy niekedy zanechajú v človeku až zdesenie.

1.Dnešná Apokalypsa (1979)

Život vojakov nie je vždy prechádzka ružovým sadom a to tento film ukazuje dokonale. Z niektorých záberov až cítite zlo ktoré pramení z vojny. Tento film je zasadený do obdobia vojny vo Vietname a aj keď je jeho príbeh vymyslený poskytuje pomerne pravdivý pohľad na vojnu. Hviezdna réžia v podaní Francisa Forda Coppolu, spojená s neskutočným hereckým obsadením a skvelou hudbou, dáva tomuto filmu neskutočnú energiu.

2.Moskva slzám neverí (1979)

Jedná sa o jeden z komerčne najúspešnejších sovietskych vojnových filmov. Moskva slzám neverí rozpráva príbeh troch mladých žien ktoré v nemilosrdnom svete hľadajú lásku. Tento film sa neodohráva priamo na fronte, tým pádom jeho autentickosť nespočíva v zobrazení vojenskej krutosti, ale v zložitosti každodenného života v čase vojny.  A aj keď je veľmi náročné  nájst k tomuto filmu trailer, nebol problém nájsť ho celý v pôvodnom znení s anglickými titulkami.

3.Americký sniper (2014)

Najnovší film v tomto rebríčku si ho nezískal kvôli autentickosti boja, avšak tento film ponúka bránu do života vojaka bojujúceho v 21. storočí, čo už je samo o sebe dosť atraktívny motív. Keďže sa jedná o snipera, vidíme, že tlak ktorý je na plecia vojaka ho naozaj vedie až na okraj jeho síl. Hlavnú rolu v tomto filme stvárnil Bradley Cooper a myslím, že jeho výkon nikoho nesklame, už po pár minútach s ním prestávate dýchať a ako film postupuje získava si srdce diváka čoraz viac a viac.

4.Olovená vesta (1987)

Vojna býva krutá, ale málokto si už vie predstaviť čo samotná vojna urobí s ľuďmi. Autentickosť tohto filmu nespočíva vo vyobrazení vojnových scén ale v nemilosrdnosti autorít na vojne. Ponižovanie, šikana a bezohľadnosť seržanta vás hlavne v prvej tretine filmu nenechajú chladnými. Neskôr sa dej filmu presúva do Vietnamu, kde už môžete očakávať výjavy vojny bez väčšej cenzúry.

5.Schindlerov zoznam (1993)

Tento film sa pravidelne radí k najlepším filmom všetkých čias, a jednoznačne oprávnene. Perfektný výkon Liama Neesona, hudba ktorá vás necháva strácať sa sám v sebe, bezchybný Steven Spielberg a fakt, že je film účelovo čiernobiely tento film stavajú do čela kinematografie. Autentickosť prenasledovania judaizmu počas 2. svetovej vojny v nás necháva pocit prázdna, ktorý zapĺňa iba dobrý charakter hlavnej postavy.

Napíš komentár