10 tipov, ako ušetriť peniaze

1160

Radi by ste ušetrili nejaké peniaze a míňali menej? Chcete znížiť svoje výdavky, ale neviete ako? V nasledujúcom článku Vám predstavíme 10 praktických tipov, ako ušetriť peniaze. Pohodlne sa usaďte, pustite sa do čítania a nechajte sa inšpirovať.

Odkladajte si 10 percent z vášho príjmu

Možno sa Vám to zdá nereálne, ale skutočne je to možné. Keď Vám príde výplata na účet, odložte si z nej 10% bokom. Na tieto peniaze však nesiahajte, len si ich odkladajte. Vytvoríte si tak určitú rezervu pre prípad núdze a za nejaký čas si dokážete ušetriť peknú sumu. Ak by vás lákalo tieto peniaze minúť, založte si sporiaci účet, na ktorý budete peniaze posielať. Z takéhoto účtu nemôžete len tak jednoducho vykonávať výbery. 

Vyberajte peniaze len zo svojho bankomatu

Určite ste si už mohli všimnúť, že poplatky za výbery z bankomatov cudzích bánk sú nenormálne vysoké. Preto Vám odporúčame vyberať peniaze len z bankomatu vašej banky. Banky zvyknú umiestňovať svoje bankomaty najmä do nákupných centier, na námestia, či do blízkosti centra.

Nakupujte v obchode len to, čo máte na zozname

Poznáte ten pocit, keď ste sa vybrali do supermarketu kúpiť 10 rožkov a odišli ste z dvoma plnými taškami? Takýmto štýlom nakupovania by ste veľa neušetrili. Preto si vždy spíšte zoznam vecí, ktoré potrebujete kúpiť a pri nákupe sa ho pevne držte. Nekupujte nič, čo nie je na zozname. Taktiež nikdy nenakupujte hladní, lákalo by vás to nakúpiť viac, než v skutočnosti potrebujete.

Naučte sa telefonovať stručne

Ak sú vašou záľubou pravidelné telefónne hovory s rodinou, či priateľmi, môže vás to vyjsť draho. Preto obmedzte telefonovanie len na skutočne dôležité informácie. Porozprávať s priateľmi na diaľku sa môžete pomocou rôznych aplikácií, ako sú napríklad skype, viber, či hangouts.

Prestaňte kupovať noviny a časopisy

Je pravda, že v minulosti sa kupovali noviny a časopisy vo veľkom. Dnes je to už len drahý špás. Ceny časopisov neustále rastú a pritom ich vôbec nepotrebujete. V dnešnej dobe informačných technológií viete nájsť všetky informácie na internete. Takmer každý časopis alebo noviny majú aj svoju vlastnú webstránku, kde uverejňujú jednotlivé články.  

Obmedzte vaše zlozvyky

Potrpíte si každý deň na cigaretách, pive či balíku chipsov? Skúste obmedziť tieto zlozvyky a uvidíte, koľko peňazí dokážete ušetriť. Krabička cigariet na Slovensku stojí v priemere 3 eurá. Za rok je to viac ako 1000 eur a to je už slušná suma. Nielenže ušetríte nejaké peniaze, ale urobíte aj niečo pre svoje zdravie.

Nakupujte online

Na internete je takmer všetko lacnejšie. Knihy, elektroniku, oblečenie a iné veci viete zohnať lacnejšie online a preto využite na nákup internet. Navyše sa nemusíte predierať davmi ľudí v nákupných centrách.

Jazdite autom, len ak je to nutné

Ak máte doma auto, používajte ho len vtedy, ak je to naozaj nutné. Na kratšie vzdialenosti môžete využívať MHD dopravu či bicykel. Ušetríte tak peniaze na benzín a navyše najazdíte omnoho menej kilometrov. To znamená, že výdavky na opravu budú nižšie a keď budete auto predávať, dostanete zaň viac.  

Nekupujte balenú vodu

Načo kupovať balenú vodu, keď nám doma z kohútika tečie rovnako kvalitná voda? V niektorých krajinách to šťastie nemajú, no na Slovensku má pitná voda z kohútika veľmi dobrú kvalitu. Preto to využite a ušetríte nemalé peniaze.

Zabudnite na hazard

Či už ide o športky, stieracie losy alebo športové stávky, to všetko vás stojí nemalé peniaze. Možno si myslíte, že niečo vyhráte, no skutočnosť je taká, že z dlhodobého hľadiska to nefunguje. Vyhnite sa tak hazardu, kde by ste mohli zbytočne prísť o peniaze.

Napíš komentár