Fenomén menom Zaklínač

995
fenomen menom zaklinac

Fenomén s titulom Zaklínač sa konečne, po vyše než desiatich rokoch, dočkal seriálového stvárnenia. Nečudo, že hneď v prvých dňoch zožal obrovský úspech. Našli sa však aj neprajníci. Kritike čelili herci, dialógy, scény, vizuál a dokonca aj samotná dejová línia, ktorá poniektorých zmiatla. V tomto treba kritikom uznať pravdu.

Popletená dejová línia

Aby ste pochopili dejovú líniu, v akej je príbeh zaklínača Geralta z Rivie rozprávaný divákovi, museli by ste najprv prelúskať všetkých 8 kníh, čo je pochopiteľne nemožné, keďže seriál je momentálne jedným z najsledovanejších seriálov na Netflixe a denne ho zhliadnu tisícky divákov, ktorých recenzie na FaceBooku či kdekoľvek inde vás neustále nabádajú, aby ste sa nechali zlákať pozlátkom a pripravili sa o zážitok zo seriálu. Na internete možno nájsť niekoľko stránok, ktoré sa pokúšajú čatetľovi objasniť, ako dejové línie v seriáli nasledujú a prečo je tomu tak. Tvorcovia seriálu nemajú neobmedzenú kapacitu a musia vtesnať pomerne kvetnaté poviedky i samotný román o Geraltovi do niekoľkých hodinových filmov. Nemožno im vyčítať, že dejovú líniu zostavili  práve tak, ako ju zostavili.

Trefné herecké obsadenie ťahá seriál vpred

Nejedna dáma, čítajúc tento článok, sa práve v myšlienkach opiera o svalnatý chrbát Henryho Cavilla (Geralta z Rivie), aby nespadla z jeho vrtošivej kobylky. Herny Cavill sa úlohy zaklínača zhostil s nevídaným elánom a musíme podotknúť, že lepšieho herca pre úlohu Geralta si Netflix ani nemohol vybrať. Spája v sebe všetky atribúty, ktoré mal knižný Geralt, vrátane nedolateľnej charizmy, odzbrojujúcich pohybov a uhrančivého pohľadu. Obdobne obstál aj zvyšok postáv. Herci sa svojich úloh zhostili s entuziazmom a nadšením, čo možno badať aj na hereckých výkonoch, ktoré sú viac než dobré. V niektorých prípadoch (a nie je ich málo) sa seriálové stvárnenie postáv odlišuje od toho knižného. Nie je to však na škodu. Väčšinou. Zopár postáv svojím odlišným výzorom bije do očí, ide však zvyčajne o postavy nižšej dôležitosti, preto to v divákovi nezanechá zlý pocit.

CGI na úrovni seriálov

Animácia v seriáli je na pokročilej úrovni, avšak v prípade väčších a detailnejších záberoch miestami kríva. Netflixu však nemožno nič vytknúť, CGI je v norme a dizajnéri robia, čo môžu. Môžeme sa len tešiť, ako budú vyzerať výtvory dizajnového štúdia v druhej sérii dobre našliapnutého cyklu, ktorý sa má na obrazovkách objaviť už začiatkom roku 2021. Natáčanie začína už za chvíľu. Pre nedočkavcov má Netflix v rukáve ukryté jedno eso. Je ním celovečerný animovaný film zo sveta Zaklínača. Možno sa dočkáme objasnenia niektorých nezrovnalostí.

Zdroj: csfd.cz

Napíš komentár