Pokiaľ si presvedčený, že tvoje lži sú neodhaliteľné, pravdepodobne sa mýliš. Existuje veľmi málo lží, ktoré svojou presvedčivosťou obalamutia ľudskú empatiu a cit pre detail. Či už si klamárom príležitostne, alebo si drobnými či väčšími klamstvami pomáhaš k lepšiemu životu na dennej báze, mal by si vedieť, že len skutočný majster klamár môže žiť bez strachu z odhalenia. V nasledujúcich riadkoch sa dozvieš, čomu sa pri klamaní vyvarovať, alebo naopak, ako lož odhaliť ešte v zárodku.
Nedajte sa napáliť
Lož, to nie sú len slová. Lživú podstatu zdeľovanej informácie sprevádza niekoľko javov. Medzi najjednoduchšie odhaliteľné patrí mimika a gestikulácia. Na to, aby si spoznal klamára, ti v izbe nemusí vysieť diplom z absolvovania psychologického či policajného kurzu. Väčšinu bežne používaných klamstiev sú ľudia schopní odhaliť pomocou intuície a sledovania sekundánych znakov výpovede, akými je mimika, gestikulácia, ale aj vlastnosti reči, akými sú hlasitosť, plynulosť atď.
Mimika a tvárová oblasť
Mimické svalstvo reaguje na vypovedané svalovou kontrakciou. Keď je obsah výpovede lživý, tvár klamára zväčša spoľahlivo odhalí. Nie všetko, čo je spomenuté v tomto článku, však možno brať za samozrejmosť. Väčšina klamárov, v prvom rade takých, pre ktorých je lož denným chlebom, má rovnaké informácie ako ty, takže je pravdepodobné, že sa poznatky pokúsia použiť, aby svoje klamstvá ukryli. Jedným zo znakov, typickým pre klamárov, je časté bočenie pohľadom, poprípade pozeranie do zeme. So súčasnou osvetou však možno za klamlivé správanie rovnako považovať uprené dívanie do očí. Musíš preto vychádzať z informácií a skúseností, ktoré s daným človek máš za normálnych okolností. Klamárov tiež zvykne zradiť vlastná hlava. Keď klamár tvrdí jedno, jeho hlava ale vyjadruje nesúhlas, môže sa stať, že tým jeho telo podvedome bojuje proti nahromadenej tenzii z nemorálnej činnosti. Ďalším signálom lži, ktorý detekujeme už u malých detí, je začervenanie v oblasti líc a nosa. Je to spôsobené zvýšeným krvým obehom z dôvodu nervozity z odhalenia. Dôkazom lži môže byť aj nedostatok mimických pohybov či príliš upretý pohľad.
Gestikulácia
Naše ruky o nás mnohé vypovedajú a väčšina ľudí nemá ani poňatia o tom, koľko citlivých informácií dokáže pozorný divák získať ich sledovaním. Pri priamej konfrontácii s chúlostivou otázkou, na ktorú je dotazovaný nútený odpovedať lživo, obracia dlane smerom k telu, akoby sa bránil. Taktiež časté pohyby prstami či nervózne poťahovanie oblečenia môžu byť za istých okolností vyhodnotené ako predznamenávajúce klamstvo. Poukazovanie prstom na toho, kto kladie nepríjemnú otázku, vo väčšine prípadov usvedčuje klamára z lži. Klamár sa tiež zvykne prezentovať vyhýbavým postojom. Špičky jeho topánok môžu napríklad smerovať mimo vás, čím dáva jasne najavo, že by najradšej ušiel. Klamár tiež pod tiahou nemorálneho chovania hrbí chrbát a snaží sa pôsobiť čo najmenšie.
Zdroj: tvoja úprimná redakcia
Napíš komentár