Kiná praskajú vo švíkoch. Hrnú sa do nich mladí aj starí, chlapci i dievčatá. Všetci chcú vidieť Jokera. Tento film zožal len krátko po svojej premiére hromadu ocenení a herec, ktorý stvárnil hlavnú postavu, ašpiruje na Oskara. Zdá sa, že je to revolučná snímka, ktorú ak neuvidíte, budete si to do smrti vyčítať. Filmový Joker má však aj temnejšiu stránku…
Nasaď šťastnú masku
Fráza, ktorou sa riadi filmový Joker. Život k nemu nikdy nebol a ani nie je fér. Musí sa pretĺkať, ako najlepšie vie. Získať dobré zamestnanie je pre Arthura Flecka (Jokera) takmer nemožné. Trpí totiž zvláštnou diagnózou (okrem mnohých iných), pri ktorej u neho dochádza k návalom kŕčovitého smiechu, hoci sám nemá chuť sa smiať a nedokáže tomu zabrániť. Preto je jeho jedinou šancou stať sa klaunom. To však nie je jeho sen. Jeho snom je stať sa stand-up komikom s vlastnou šou. Preto cez deň zabáva deti a okoloidúcich a po nociach pracuje na svojom veľkolepom sne, ktorý sa však zdá nedosažiteľný. Okrem iného sa musí starať o svoju starú a bezvládnu matku. Situácia zariadi, že sa z úbohého chorého Arthura Flecka stane celoštátne hľadaný zločinec. Napriek tomu si medzi bežným ľudom získa hromadu priaznivcov, ktorí mu podržia chrbát.
Chradnúce Gotham city
Mesto Gotham pozná každý fanúšik DC komiksov, ale nie je neznáme aj pre zvyšok populácie, ktorému sa dostalo toto slovo do uší len tak mimochodom, z počúvania zanietenej reči mládežníkov. Batman v prestrojení za netopiera, s nadpozemskými schopnosťami a nezlomným duchom spravodlivosti, sa stal vzorom a nedosažiteľným ideálom nejedného mladého človeka. Ale čo taký Joker? Joker, ako je známe, vyrába v meste Gotham samé problémy. Tie musí šľachetný Batman riešiť. Napriek tomu sa nájde veľká skupina ľudí, ak nie aj väčšina fanúšikov DC komiksov, ktorá s postavou Jokera súcití a jeho príbeh im je sympatický. V Príbehu o Jokerovi z roku 2019 sa vraciame späť v čase, keď bol ešte Batman iba malý chlapec a Joker zďaleka nebol obávaný zločinec. Vraciame sa do dôb, keď mesto čelilo štrajku smetiarov. Všade po uliciach sa kotúľali plechovky od bublinkových nápojov a kanáli upchávali sáčky od čipsov. Do tejto doby sa zrodil najväčší zlosyn všetkých čias, akého kedy Gotham city poznalo.
Platinový herecký výkon
Hlavný protagonista, Joaquin Phoenix, s ktorým ste sa mohli stretnúť vo viacerých úspešných trhákoch, zvládol podľa kritiky odborníkov aj bežných návštevníkov kina svoju rolu na 5 hviezdičiek z piatich. Nie je dôvod to spochybňovať. Herecký výkon Joaquina Phoenixa by si naozaj zaslúžil ocenenie. Pričom myslíme ocenenie s názvom Oskar. Menšiu, ale tiež významnú cenu už totiž získal na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte. Zahrať citovo labilnú, úzkostnú a psychopatickú osobnosť zvládol ľavou zadnou, až sa zdá, že dal počas nakrúcania priebeh vlastnému Ja, tak prirodzene na plátne pôsobil. Herecký výkon diváka pohltí, takže si vôbec nevšimne, že v kine strávil viac než 2 hodiny. V správaní a vystupovaní Jokera je čo analyzovať, určite to bola postava, s akou sa ešte fanúšikovia DC komiksov nemali možnosť stretnúť. Posledný Joker nebol stvárnený ako násilný zločinec a filmu chýbali brutálne akčné scény, na aké sme pri amerických filmoch o superhrdinoch zvyknutí. Príbeh je skôr sondou do psychiky citovo nevyrovnaného a chorého človeka, ktorého temné mesto a krutá doba tvarujú do podoby, ktorú bude celý komiksový priemysel poznať pod menom Joker.
Prináša Joker sklamanie?
To je subjektívne. Na film zvyčajne nadávajú tí, čo do kina prišli s úplne odlišnými očakávaniami. Treba priznať, že film sa od klasickej komiksovej tematiky výrazne dištancuje a vôbec sa to nesnaží skrývať. Pokojne by to mohol byť film o akomkoľvek skutočnom psychopatovi z New York city, a nič výrazné by sa tým nezmenilo. Na tých, čo sa do kina hrnuli s očakávaním vybuchujúcich áut či súbojom Jokera s Batmanom, čakalo sklamanie. Avšak tí, čo si prišli film vychutnať s otvorenou mysľou, odchádzali spokojní, obohatení, hoci mierne melancholickí a zamyslení. Joker v sebe skrýva niekoľko nejasných otázok. Nešťastní a svetom nepochopený klaun je mnohým divákom sympatický, pociťujú voči nemu priazeň a jeho konanie ospravedlňujú, hoci by sa zrejme v podobnej situácii zachovali odlišne.
Fenomén, ktorý môže vraždiť
Nie je to dávno, čo sa v istom americkom kine pri premietaní filmu Temný rytier povstal odohrala katastrofa masových rozmerov. Údajný obdivovateľ Jokera smrteľne zranil 12 ôsob. 70 ich ostalo v nemocnici. Je možné, že postava vraha maniaka môže mladých ľudí navádzať na takéto strašné činy? Odborníci to popierajú, to však neznamená, že film Joker je pre každého. Minimálne deti do 15 rokov majú do kinosály vstup zakázaný. Čo sa týka ľudí, ktorí sami seba považujú za psychicky labilných, alebo majú sklony k násilnostiam, tí by mali sami zhodnotiť, či je návšteva kina vhodná.
Zdroj: štramácka redakcia